2006 óta foglalkozom hivatásszerűen a joggal, ezalatt egy multinál is megfordultam, 2007 óta viszont ügyvédjelöltként, illetve ügyvédként dolgozom. 2013-tól van saját irodám, amely vegyes profilú, azt mondanám, hogy mindenféle emberek mindenféle problémájával foglalkozom, ezen belül külön csoportot képeznek a női ügyfelek ügyei, amelyek elég komplex szemléletet igényelnek.
Nagy családból származom, és mivel magam is nő vagyok és anya, egyre inkább azt látom, hogy milyen fontos – különösen a nők, de mindenki számára is – a joghoz, igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása. Ennek most még nincs nagy hagyománya, sőt, általános a társadalom bizalmatlansága a jogi szakmák, a jogi ügyek iránt: nem bízunk a rendőrségben, nem bízunk a bíróságban sem és nagyon gyakran az ügyvédeket is elérhetetlennek és drágának találjuk.
Amíg a legtöbb cégnél, vállalkozásnál egy könyvelővel mindennapos kapcsolatunk van, ügyvédet már csak akkor hívunk, ha nagy bajban vagyunk. A könyvelő – jó esetben – napi, heti, havi szinten végzi a könyvelést, beadja a bevallásokat, stb. – tehát nemcsak akkor kérjük a munkáját, ha már elmulasztottunk valamit és megbírságoltak, hanem folyamatos megbízási viszonyban állunk vele.
Ugyanez a „megelőző” szemlélet az ügyvédről nem mondható el sajnos: ügyvédnek csak akkor szólunk pl., ha már kirúgtak az állásunkból, holott pl. az esetek többségében ezt a kirúgást lehet előre sejteni és már a megelőző kármentésben is sokat tud tenni az ügyvéd. Csak akkor bízunk meg ügyvédet, ha már bepereltek, vagy mi akarunk perre menni, ugyanakkor az azt megelőző eljárásra (pl. egy jó szerződés megírására, hogy ne kelljen pereskedni), nem.
Ebből a hozzáállásból nagyon sok probléma akad, néhány példát kiemelnék a saját tapasztalatomból:
- ügyfelet behívták rendőrségre tanúnak, ügyvéd nélkül ment el – később vádlott lett (tanúvallomást nem lehet visszavonni, tanút nem illeti meg a vallomás megtagadásának joga)
- ügyfél elment a hagyatéki tárgyalásra ügyvéd nélkül (mondván: a családtagok úgysem vernek át…)
- ügyfél a válóperét ügyvéd nélkül vitte, négy év alatt sem ért el semmilyen eredményt a bíróságon (miután megbízott engem, négy hónap alatt lezártuk az ügyet)
- ügyfél a munkaszerződését nem nézette át – így a munkaszerződésében szereplő rendelkezések miatt később nem tudott elfogadni egy jobb ajánlatot.
El kell fogadnunk, hogy a jog a mindennapok részévé vált, a jogszabályok százezrei az egész életünket átszövik, egy laikusnak – de sokszor a szakembereknek is – nehézséget okoz eligazodni bennük. Nem is gondolnánk, hogy mennyi jogi üggyel találkozunk nap mint nap, például ha vásárolunk, internetről rendelünk, amikor munkaszerződést kötünk, vagy módosítunk, blogot írunk, vállalkozást indítunk, stb.
Vannak ugyanakkor olyan dolgok, amik még mindig nem ügyvédi hatáskörbe tartoznak (ennek ellenére ügyfelek sokszor kérdeznek róla). Ilyen például, hogy hogyan neveljük meg a rossz gyerekünket? Vagy hogyan vegyük rá a férjünket, hogy elmosogasson? Ezek még mindig olyan kérdések, amiben nem az ügyvédi, jogi eszközökhöz nyúlunk először.
A jogszabályok mennyisége évről-évre nő, ez azonban nem jelent egyúttal minőségi változást is sajnos, emellett a társadalom jogi tudatossága nem nő a jogszabályok növekedésével egyenes arányban. Amíg egy-egy betegségnek, egy gyógyszer mellékhatásainak, vagy az esküvői ruhák, rendezvények költségeinek többször is utánanézünk, ugyanez már nem mondható el a jogi ügyeinkről.
Azt hisszük, hogy a joggal való bíbelődés:
- fárasztó,
- a jog érthetetlen,
- úgysem találjuk meg, ami nekünk kell,
- fórumokon nem válaszolnak, vagy hülyeségeket mondanak,
- az ügyvédnél egy tanácsadás nagyon sokba kerül,
- mire bejutunk egy ügyvédhez, okafogyottá válik az ügy (vagy nincs is kedvünk menni…vagy közbejön valami, akármi…).
Az online ügyvédi iroda azért jött létre, hogy a joghoz, ügyvédhez, és így az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést megkönnyítsük az ügyfelek számára.
Az online ügyvédi iroda azt jelenti, hogy ügyvédedet bárhonnan elérheted, nem szükséges hozzá az, hogy felkeresd az irodájában, a tanácsadást akár skype-on vagy emailen keresztül is le tudod bonyolítani. Ez egyrészt lehetővé tesz egy olcsóbb szolgáltatási árat, az olcsóbb ár pedig lehetővé teszi, hogy ne csak utólag, költséges és hosszú és értelmetlen pereskedésekre vegyél igénybe ügyvédet, hanem már a döntéseid előtt tudjál konzultálni jogi szakértővel.
Vannak olyan ügyek, bizonyos szerződések, amelyhez minden esetben ügyvéd előtti személyes megjelenés szükséges, a legtöbb esetben azonban online is intézhetőek ezek a dolgok. Az online ügyvédi irodát a szolgáltatás online jellege nem teszi kevésbé szakmaivá, vagy „hivatalossá”, az online jogi szolgáltatásnak ugyanazon feltételeknek kell megfelelnie, mint a hagyományos jogi szolgáltatásoknak és ugyanúgy kiterjed rá az ügyvédi felelősségbiztosítás. Online ügyvédi irodánk szolgáltatási szabályzata Magyarországon első ilyenként rendelkezik a Magyar Ügyvédi Kamara jóváhagyó határozatával.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.