Webügyvéd

Online ügyvédi iroda

Az öt leggyakoribb hiba a házassági szerződéseknél

hazassagi_szerzodes.jpg

 

Mindenkinek van véleménye a házassági szerződésekről annak ellenére is, hogy hazánkban - tegyem hozzá, sajnos - nem túl gyakori ez a jogintézmény. A polgári törvénykönyvünk nem tesz különbséget a házassági szerződések (hivatalos nevén: házassági vagyonjogi szerződés) között aszerint, hogy mikor - házasság előtt, vagy már utána - kötjük meg azt, a külföldi jogrendszereknél azonban jellemző ez a különbségtétel és a megkötésükre is más-más alaki szabályok vonatkoznak. 

Most azt nézzük meg, hogy a házasság előtt kötendő vagyonjogi szerződéseknél mi az az öt leggyakoribb hiba, amelyet elkövetünk!

 

1. Nem foglalkozunk vele, mert nem túl romantikus a téma

A leggyakoribb - és legsúlyosabb - hiba, amit csak elkövethetünk. A házasság - fogadjuk el - nemcsak érzelmi, hanem gazdasági kapcsolat is két fél között. Ennek jelentőségét leginkább akkor ismerjük föl, amikor már gyerekek is szerepelnek a családban, de méginkább akkor, amikor válásra kerül a sor (márpedig ne legyenek illúzióink, a házasságok több, mint fele válással végződik). 

Minden válás egyszerűbb, olcsóbb és gyorsabb lenne, ha lenne egy házassági szerződés, amit kötelesek betartani a felek. 

Mellesleg, valóban olyan emberrel tervezzük összekötni az életünket, akivel nem tudunk felnőtt módra beszélni és megegyezni a pénzügyeinkről? 

 

2. Egyetlen ügyvédre bízzuk a szerkesztését

Bár a szerződés megkötése során az ügyvéd köteles mindkét fél jogait és érdekeit képviselni, a házassági szerződést szerkesztő ügyvéd egy későbbi jogvita - vagy válás - során egyikőtöket sem képviselhet. Célszerű ezért mindkettőtöknek saját ügyvéddel rendelkezni - és azt ugye mondanom sem kell, hogy ez már nem kerül százezrekbe? (Ha nem csinálsz házassági szerződést, vagy nincs saját ügyvéded, az viszont igen...gondolj csak bele egy egyszerűbb válóper illetékeibe, munkadíjaiba...). 

 

3. Érzelmi alapon tárgyalsz

Itt ne csak arra gondoljunk, hogy elragad bennünket a harag a téma "nem-túl-romantikus" volta miatt és úgy érezzük, párunk nem bízik bennünk eléggé, hanem a másik végletre is, amikor azt hisszük, szerelmünk örök marad, minek is kell ilyesmiről beszélni, hiszen úgysem fog magamra hagyni a gyermekkel, elismeri a háztartásban végzett munkát, nem fog kérni a cégem bevételéből, stb....

A házassági szerződéssel - ha akarod - egy jövőbeli vitás helyzetet rendezel akkor, amikor még nincs is vita, sőt, teljes az egyetértés. Ugye, az teljesen természetes a számodra, hogy munkaviszonyt munkaszerződéssel létesítesz, céges szerződéseidet írásba foglalod? A szerződés megkötésekor bízol a másik félben, de jónak tartod azért előre rögzíteni a fontos feltételeket. Ugyanez a házassági szerződésre is igaz. 

 

4. Gyorsan túl akarsz lenni rajta

Aláírsz bármit, csak tegyünk már pontot erre az egészre. Értem én, hogy nagy a szerelem, nem akarsz vele foglalkozni, meg persze jóval fontosabb, hogy milyen színű legyen az asztalidísz vagy a koszorúslányok ruhája az esküvőn. Csakhogy míg előbbiek - szerencsés esetben - csupán egyetlen napodat határozzák meg, a házassági szerződés az egész jövődet. Ne kapkodd el és bízd szakemberre (ügyvédre)!

 

5. Az aláírás után is folyton ezen agyalsz

Miután átbeszélted tanácsadóddal és jövendőbeliddel a szerződést, majd alá is írtátok (és közjegyzői letétbe helyeztétek), feledkezzetek meg róla. Koncentráljatok az esküvőre és az eljövendő hosszú, boldog közös életetekre - és bízzatok benne, hogy sosem kell majd elővenni ezt a papírt. 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://webugyved.blog.hu/api/trackback/id/tr5914556486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Webügyvéd

Webügyvéd oldalam ingyenes jogi blogját olvassátok. Ügyvédi, jogi tanácsok mindenkinek!

Friss topikok

Címkék

adásvétel (2) adásvételi szerződés (1) adatvédelem (1) adó (1) adóbevallás (1) adócsalás (1) adóhatóság (1) adósság (1) adózás (1) airbnb (1) állami támogatások (1) anyakönyvvezető (1) autó (1) autóvezetés (1) bántalmazás (1) behajtás (1) behajtócégek (2) bejegyzett élettárs (1) bérbeadás (1) bérleti szerződés (1) bevallás (1) bíróság (3) bizonyítás (1) bontóper (1) Btk. (1) büntetés (1) büntetőeljárás (3) büntetőjog (12) büntető ügyvéd (1) bűnügy (1) bűnügyek (2) családjog (5) családjogi per (1) csalás (2) csok (1) diszkrimináció (1) domain (1) egyenlő bánásmód (1) élettárs (1) előzetes letartóztatás (1) energetikai tanúsítvány (1) építési hibák (1) építési jog (1) építkezés (2) erőszak (2) etika (1) fagyállós bor (1) felmondás (1) felmondási védelem (1) földhivatal (1) gyermekek joga (1) gyermekelhelyezés (1) gyermektartás (1) gyermektartásdíj (1) házasság (4) házassági szerződés (2) házassági vagyonjogi szerződés (1) házastárs (2) házastársak (1) házastársi öröklés (1) hírességek (3) homoszexuális kapcsolat (1) igazoltatás (1) immateriális javak (1) ingatlajog (1) ingatlan (4) ingatlanjog (8) ingatlanjogász (2) ingatlan adásvétel (1) ingatlan vásárlás (1) jog (42) jogos védelem (1) kártérítés (1) KATA (1) kényszerintézkedések (1) közigazgatás (1) KSH (1) láthatás (1) letartóztatás (1) létminimum (1) mediáció (1) minimálbér (1) miranda (1) mlm (1) munkajog (4) munkajogi kérdések (1) NAV (1) nav (1) nyaralás (1) online jogi tanácsadás (1) online ügyvéd (3) online ügyvédi iroda (5) online vállalkozás (1) öröklés (1) öröklési jog (1) per (1) perek (2) peres eljárás (1) Ptk. (1) rablás (1) rendőrség (2) rendőrségi eljárás (1) rokontartás (2) snowden (1) szabadság (1) szabálysértés (3) szakértő (1) szakkérdés (1) számla (1) számlázás (1) szavatosság (1) szellemi alkotások (2) személyiségi jogok (2) szexmunka (1) szexuális erőszak (2) szocpol (1) szülői felügyelet (1) szülőtartás (1) találmányok (1) tanú (1) társasház (1) tartásdíj (3) tartozások (2) telefon (1) terhesség (1) ügyvéd (50) ügyvédi feladat (1) ügyvédi munka (1) újságírás (1) újságíró jogviszonya (1) vagyonjog (1) vagyon elleni bűncselekmények (1) válás (1) vállalkozás (1) válóper (1) várandósság (1) védőügyvéd (2) vételár (1) webügyvéd (50) Címkefelhő
süti beállítások módosítása