Webügyvéd

Online ügyvédi iroda

Gyerektartásdíj és az adóhatóság

3_0-technjog.jpg

 

Köztudott, hogy amennyiben a felek nem tudnak megegyezni a gyermektartásdíj mértékéről, azt kérelmükre - peres eljárásban - a bíróság állapítja meg. De hogy jön ide az adóhatóság? Mi köze a NAV-nak ahhoz, hogy mennyi tartásdíjat fizetek? 

Ha erről pár évvel korábban kérdeznek, akkor azt válaszoltam volna, hogy az égvilágon semmi. A tartásdíj perekben vizsgálta ugyan a bíróság a tartásra kötelezett és a jogosult jövedelmi helyzetét is, azonban annak sem volt semmilyen következménye, ha a kötelezett nem a valós jövedelmét vallotta be a bíróságnak. 

Ma már ez nincs is, különös figyelemmel arra a statisztikára, miszerint ilyen perekben a kötelezettek 40-45%-a nem a valós jövedelmét vallja be a bíróságnak épp azért, hogy minél kevesebb tartásdíjat kelljen fizetnie. 

Hát nem felháborító?

Szerencsére már a bíróságok is felismerték a helyzetet és joggyakorlatot segítő iránymutatásokkal látta el a Kúria ezzel foglalkozó csoportja a jogalkalmazókat. 

Egyrészt előírássá vált a bíróságok számára, hogy a kötelezettek valós jövedelmének megállapítása során becslést alkalmazzanak. Például megnézik, hogy az adott szakmában mekkora az átlagos jövedelem, megnézik a kötelezett facebook bejegyzéseit (hol nyaralt, miket vásárolt, stb.), sőt, akár tanúkat is meghallgatnak a költekezéseiről. A bíróság a kötelezett tényleges jövedelmét ezek után becsléssel állapítja meg. 

Na de mi a következménye annak, ha valaki hazudik a bíróságon a saját jövedelméről a saját gyermeke kárára? A joggyakorlat elemző csoport erre is ajánlással szolgál a gyakorló bírók részére. Egyrészt kiemeli, hogy az ilyen magatartást a szülő nevelésre, kapcsolattartásra való alkalmassága körében hátrányként kell értékelni. Másrészt felveti annak lehetőségét, miszerint a bíróság az 

illetékes NAV előtt eljárást kezdeményezzen. 

Miért is? Hát azért, mert észleli a benyújtott adóbevallások és a tényleges jövedelem közötti különbséget, ami adócsalás gyanúját is fölveti. Márpedig a bíróságokat és más hatóságokat az eljárásuk során tudomásukra jutott bűncselekménnyel kapcsolatban 

feljelentési kötelezettség terheli. 

Mit tehetsz, hogy ezt elkerüld? 

1. Valld be a valós jövedelmed. 

2. Ha az 1. pont nem megy - valamilyen okból -, akkor egyezz meg normális, méltányos tartásdíjról, ekkor a bíróság nem folytat le semmilyen bizonyítást, hanem egyezségeteket foglalja jegyzőkönyvbe és azt végzésével jóváhagyja. 

Hogy mennyi legyen az annyi? Erre is vannak irányelvek, de erről majd a következő cikkünkben szólunk :-)

A bejegyzés trackback címe:

https://webugyved.blog.hu/api/trackback/id/tr114557074

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Webügyvéd

Webügyvéd oldalam ingyenes jogi blogját olvassátok. Ügyvédi, jogi tanácsok mindenkinek!

Friss topikok

Címkék

adásvétel (2) adásvételi szerződés (1) adatvédelem (1) adó (1) adóbevallás (1) adócsalás (1) adóhatóság (1) adósság (1) adózás (1) airbnb (1) állami támogatások (1) anyakönyvvezető (1) autó (1) autóvezetés (1) bántalmazás (1) behajtás (1) behajtócégek (2) bejegyzett élettárs (1) bérbeadás (1) bérleti szerződés (1) bevallás (1) bíróság (3) bizonyítás (1) bontóper (1) Btk. (1) büntetés (1) büntetőeljárás (3) büntetőjog (12) büntető ügyvéd (1) bűnügy (1) bűnügyek (2) családjog (5) családjogi per (1) csalás (2) csok (1) diszkrimináció (1) domain (1) egyenlő bánásmód (1) élettárs (1) előzetes letartóztatás (1) energetikai tanúsítvány (1) építési hibák (1) építési jog (1) építkezés (2) erőszak (2) etika (1) fagyállós bor (1) felmondás (1) felmondási védelem (1) földhivatal (1) gyermekek joga (1) gyermekelhelyezés (1) gyermektartás (1) gyermektartásdíj (1) házasság (4) házassági szerződés (2) házassági vagyonjogi szerződés (1) házastárs (2) házastársak (1) házastársi öröklés (1) hírességek (3) homoszexuális kapcsolat (1) igazoltatás (1) immateriális javak (1) ingatlajog (1) ingatlan (4) ingatlanjog (8) ingatlanjogász (2) ingatlan adásvétel (1) ingatlan vásárlás (1) jog (42) jogos védelem (1) kártérítés (1) KATA (1) kényszerintézkedések (1) közigazgatás (1) KSH (1) láthatás (1) letartóztatás (1) létminimum (1) mediáció (1) minimálbér (1) miranda (1) mlm (1) munkajog (4) munkajogi kérdések (1) NAV (1) nav (1) nyaralás (1) online jogi tanácsadás (1) online ügyvéd (3) online ügyvédi iroda (5) online vállalkozás (1) öröklés (1) öröklési jog (1) per (1) perek (2) peres eljárás (1) Ptk. (1) rablás (1) rendőrség (2) rendőrségi eljárás (1) rokontartás (2) snowden (1) szabadság (1) szabálysértés (3) szakértő (1) szakkérdés (1) számla (1) számlázás (1) szavatosság (1) szellemi alkotások (2) személyiségi jogok (2) szexmunka (1) szexuális erőszak (2) szocpol (1) szülői felügyelet (1) szülőtartás (1) találmányok (1) tanú (1) társasház (1) tartásdíj (3) tartozások (2) telefon (1) terhesség (1) ügyvéd (50) ügyvédi feladat (1) ügyvédi munka (1) újságírás (1) újságíró jogviszonya (1) vagyonjog (1) vagyon elleni bűncselekmények (1) válás (1) vállalkozás (1) válóper (1) várandósság (1) védőügyvéd (2) vételár (1) webügyvéd (50) Címkefelhő
süti beállítások módosítása