Webügyvéd

Online ügyvédi iroda

Házassági szerződés

06-hazassagi.jpg

 

Mit jelent pontosan a házassági szerződés? Mire jó? Írjunk - ne írjunk? Hol marad a bizalom, a sírig tartó boldogság? Ezen kérdésekre nincs minden esetben jogi válasz, mivel maguk a kérdések sem kifejezetten jogszabályi jellegűek. Az alábbiakban megpróbálunk mégis valamiféle jogi-gyakorlati összefoglalót adni a házassági szerződésről.

 

A házasság a joggyakorlat szerint együttélő férfi és nő érzelmi és gazdasági közössége. Az érzelmi közösség kapcsán a jogszabály - épp a szabályozási tárgy nehezen megfogható volta miatt - szűkszavúbb, ezzel kapcsolatban csupán néhány rendelkezést találhatunk a Polgári Törvénykönyvben. Ilyen például az a szabály, miszerint a házastársak a házasélet és a család ügyeiben egyenjogúak, jogaik és kötelezettségeik egyenlőek (Ptk. 4:3 §), vagy az, hogy a házastársak hűséggel tartoznak egymásnak, kötelesek közös céljaik érdekében együttműködni és egymást támogatni (Ptk. 4:24. §).

Új szabály a Ptk-ban, hogy a családi jogviszonyokat méltányosan és az érdekei érvényesítésében gyengébb fél védelmét figyelembe véve kell rendezni (4:4. §).

A házassági vagyonjog annál részletesebben szabályozott. Fő alapelv - és ebben a régi családjogi törvénnyel megegyező az új Ptk. is -, hogy a házastársak között az életközösségük időtartamára házastársi vagyonközösség jön létre, hacsak a felek közötti házassági vagyonjogi szerződés másként nem rendelkezik.

A törvényes vagyonközösség tehát csak abban az esetben jön létre a házastársak között, ha ők ettől eltérően nem állapodnak meg - házassági szerződésben. A vagyonközösség mibenlétét a Ptk. szabályozza, törvény határozza meg, hogy mi tartozik a közös vagyon, illetve a külön vagyon körébe, előírja továbbá a feleknek a vagyonnal kapcsolatos jogait és kötelezettségeit.

Közös vagyon eszerint minden olyan vagyon, melyet a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek. A házastársak különvagyonába pedig - házassági szerződés hiányában - a törvényben tételesen felsorolt vagyonelemek tartoznak, azaz például a házasságkötéskor már meglévő vagyontárgy, örökség, szellemi alkotás után járó díjak, sérelemdíj, stb.

A közös vagyonnal mindkét házastárs egyenlő mértékben jogosult rendelkezni, annak terhére kötelezettségeket vállalhat, szerződéseket köthet. Ilyen esetben a másik házastárs hozzájárulását a törvény vélelmezi, az nincs alakszerűséghez - pl. írásbeliséghez - kötve.

Házassági szerződést - "hivatalos" nevén házassági vagyonjogi szerződést - akkor érdemes kötni, ha a házastársak, vagy házasulandók a Ptk-tól eltérően kívánják szabályozni az egymás közötti vagyoni viszonyait.

Kik köthetik és mikor? Mivel a szerződés vagyonjogi viszonyokat szabályoz, ezért a leggyakrabban házasságkötés álló felek kötik, nem kizárt ugyanakkor, hogy már házasságban élők is szerződjenek, és arra is van lehetőség, hogy élettársak kössenek ilyen szerződést. Utóbbi annál is inkább, mivel a Ptk. a vagyonközösség keletkezését nem a házasságkötés időpontjához, hanem az életközösség, az együttélés kezdetéhez köti.

A házassági szerződésben tehát elsősorban vagyonjogi helyzetükről rendelkeznek a felek, voltak és vannak is ugyanakkor olyan kísérletek, hogy egyéb, a házasság során egymás felé tanúsítandó magatartásra is szabályokat állítsanak fel. Előfordult, hogy a leendő férj szerződésbe akarta foglalni, heti hány alkalommal éljenek szexuális életet nejével, avagy azt, hogy a feleség köteles őt minden este koktéllal várni, amikor hazaér a munkából.

Ilyen és ehhez hasonló rendelkezések természetesen nem foglalhatóak szerződésbe, annál is inkább nem, mivel az érzelmi közösség területe jog által alig, vagy nehezen megfogható. Ezért házassági szerződésben a vagyonjogi viszonyokra koncentrálunk.

Mit tartalmazhat a szerződés? A vagyonjog keretén belül igazából bármit, amit jogszabály nem tilt és a felek fontosnak tartanak. Lehet rendelkezni benne a házasságkötéskor már meglévő vagyonelemekről (ingatlan, cégek, stb.), a közös és külön vagyonnal kapcsolatos rendelkezési jogosultságról, a közös létfenntartáshoz való hozzájárulásról, illetve a kapcsolat megszűnése esetére a vagyonmegosztás módjáról is.

Sokan azért ódzkodnak a házassági szerződéstől, mert úgy gondolják, ez bizalmatlanságot sugall leendő házastársuk felé. Régi mondás ugyanakkor, hogy a szabályok nehéz időkre vannak, azaz ha a házasság megromlik, vagy a felek nem értenek egyet valamiben, ott a házassági szerződés, amihez ilyen problémák esetén bátran lehet "nyúlni".

Egy jól átgondolt és jól megírt házassági szerződés mindkét felet védi: nem csak és nem elsősorban az a célja, hogy a vagyonosabb felet megvédje az "aranyásótól", hiszen azt a felet is meg tudjuk védeni vele, aki kevesebb pénzt, de több munkát (házimunkát, gyereknevelést, azaz kifejezetten "ingyenes" munkát) tesz bele a házasságba.

Az ügyvéd a házassági szerződés elkészítése során mindkét felet képviseli, mindkét fél érdekeit védenie kell, válás esetén pedig - épp iménti pártatlansága okán - egyik félnek sem lehet a válóperes ügyvédje.

A bejegyzés trackback címe:

https://webugyved.blog.hu/api/trackback/id/tr7014466244

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Webügyvéd

Webügyvéd oldalam ingyenes jogi blogját olvassátok. Ügyvédi, jogi tanácsok mindenkinek!

Friss topikok

Címkék

adásvétel (2) adásvételi szerződés (1) adatvédelem (1) adó (1) adóbevallás (1) adócsalás (1) adóhatóság (1) adósság (1) adózás (1) airbnb (1) állami támogatások (1) anyakönyvvezető (1) autó (1) autóvezetés (1) bántalmazás (1) behajtás (1) behajtócégek (2) bejegyzett élettárs (1) bérbeadás (1) bérleti szerződés (1) bevallás (1) bíróság (3) bizonyítás (1) bontóper (1) Btk. (1) büntetés (1) büntetőeljárás (3) büntetőjog (12) büntető ügyvéd (1) bűnügy (1) bűnügyek (2) családjog (5) családjogi per (1) csalás (2) csok (1) diszkrimináció (1) domain (1) egyenlő bánásmód (1) élettárs (1) előzetes letartóztatás (1) energetikai tanúsítvány (1) építési hibák (1) építési jog (1) építkezés (2) erőszak (2) etika (1) fagyállós bor (1) felmondás (1) felmondási védelem (1) földhivatal (1) gyermekek joga (1) gyermekelhelyezés (1) gyermektartás (1) gyermektartásdíj (1) házasság (4) házassági szerződés (2) házassági vagyonjogi szerződés (1) házastárs (2) házastársak (1) házastársi öröklés (1) hírességek (3) homoszexuális kapcsolat (1) igazoltatás (1) immateriális javak (1) ingatlajog (1) ingatlan (4) ingatlanjog (8) ingatlanjogász (2) ingatlan adásvétel (1) ingatlan vásárlás (1) jog (42) jogos védelem (1) kártérítés (1) KATA (1) kényszerintézkedések (1) közigazgatás (1) KSH (1) láthatás (1) letartóztatás (1) létminimum (1) mediáció (1) minimálbér (1) miranda (1) mlm (1) munkajog (4) munkajogi kérdések (1) NAV (1) nav (1) nyaralás (1) online jogi tanácsadás (1) online ügyvéd (3) online ügyvédi iroda (5) online vállalkozás (1) öröklés (1) öröklési jog (1) per (1) perek (2) peres eljárás (1) Ptk. (1) rablás (1) rendőrség (2) rendőrségi eljárás (1) rokontartás (2) snowden (1) szabadság (1) szabálysértés (3) szakértő (1) szakkérdés (1) számla (1) számlázás (1) szavatosság (1) szellemi alkotások (2) személyiségi jogok (2) szexmunka (1) szexuális erőszak (2) szocpol (1) szülői felügyelet (1) szülőtartás (1) találmányok (1) tanú (1) társasház (1) tartásdíj (3) tartozások (2) telefon (1) terhesség (1) ügyvéd (50) ügyvédi feladat (1) ügyvédi munka (1) újságírás (1) újságíró jogviszonya (1) vagyonjog (1) vagyon elleni bűncselekmények (1) válás (1) vállalkozás (1) válóper (1) várandósság (1) védőügyvéd (2) vételár (1) webügyvéd (50) Címkefelhő
süti beállítások módosítása