Sok kérdés érkezik hozzánk ingatlanjog témában is. Most ezekből, valamint az ügyvéd válaszaiból teszünk közzé egy hasznos kis összefoglalót.
"Tisztelt Webügyvéd, tisztelt fórumozók!
A segítségüket, segítségeteket szeretném kérni. Júliusban írtuk alá az adás-vételi szerződést egy ingatlanról, amelyben augusztus 11-i fizetési határidő volt feltüntetve. A vevő részéről a kifizetés nem történt meg, erre hajlandóságot sem mutat. Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben automatikusan semmissé lesz a vele kötött szerződés, illetve milyen lehetőségeim vannak? Érdemes egy ilyen ügyet perre vinni? A válaszokat előre is köszönöm!"
Kedves Apollo,
ilyenkor Önöket elállási jog illeti meg, ezt a vevőhöz címzett írásbeli, egyoldalú nyilatkozattal gyakorolhatják (azaz nem kell hozzá a vevő hozzájárulása).
Az adásvételit készítő ügyvéd segítségét azért mindenképpen vegyék igénybe ilyenkor!
Tisztelettel:
Dr. Makó Klaudia
ügyvéd
"Tisztelt Ügyvéd Úr/Ügyvédnő!
Lakást adtam el nemrég és felmerült az a probléma, hogy a vételárat nem a vevő utalta át részemre,hanem egyik szülője, aki nem szerepelt a szerződésben. A megjegyzésbe beírta, hogy gyermeke nevében az adott lakás vételárát fizeti. Viszont bennem felmerült, hogy ha később esetleg megromlana köztük a viszony,nem követelheti-e vissza tőlem a vételárat arra tekintettel, hogy a szerződésen kívüli harmadik személyként utalta át azt nekem?
Köszönöm válaszukat."
Kedves Bcaj,
Öntől akkor sem követelheti vissza, ha megromolna a viszony, maximum a gyerekétől.
Tisztelettel:
Dr. Makó Klaudia
ügyvéd
"Tisztelt Webügyvéd!
Szeptemberben kinéztünk egy házat, amely megfelelt az igényeinknek. Hitel miatt csak dec. elején tudtunk beköltözni. A régi tulajdonos már nem lakott ott hónapok óta. Amikor beköltöztünk és berendeztük a házat akkor derült ki hogy a falak penészesednek, amelyik külső fal, és a konyhában és a fürdőszobában a fal mentén a pára miatt áll a víz. A másik probléma, hogy a csapadék folyik a vakolaton ezért az kezd elválni. Tudom aláírtuk, hogy a megtekintett állapotban átvesszük a házat, de ez a probléma az örömünket befolyásolja és lehet-e tenni valamit. Mert amikor megnéztük az ingatlant semmi nem látszódott, és utólag más is kiderült az építettéssel nem mondott a tulajdonos valós dolgott.
Válaszát köszönöm: Erika"
Kedves Erika!
Ha tudják bizonyítani azt, hogy a tulajdonos már az eladáskor tudott az ingatlannak erről a hibájáról (vagy legalábbis tudnia kellett róla jóhiszemű eljárás mellett), akkor szavatossági igénnyel tudnak élni az eladó felé. Ilyen igény lehet pl. a kijavítás (avagy hogy a javítás költségeit az eladó állja), árleszállítás, vagy legvégső esetben akár el is állhatnak a szerződéstől.
Érdemes lenne először megpróbálni valamiféle megegyezésre jutni az eladóval, ha pedig ez sikertelen, akkor először is közjegyzőtől szakértői kirendelést kérni, aki megvizsgálja a hibát, annak keletkezési idejét, a javítás becsült költségeit, stb. - ilyen szakvéleménnyel a birtokukban aztán nagyobb sikerrel lehetne majd peren kívüli, vagy peres eljárást indítani a volt tulajdonos ellen.
Üdvözlettel:
Dr. Makó Klaudia
"A volt párom vett egy nekem egy a lakást, ami az én nevemen van. A kapcsolatunk tönkre ment, a lakást árulom, ő pedig követeli vissza a vételárat.
Megteheti, hogy vissza követeli az összeget?
Már egy ideje nem lakik itt és összesen kb. 4-5 hónapot töltött itt,a kulcsot nem akarta vissza adni és most elakarja vinni az általa vett bútorokat. De én nem egyeztem bele és nem is fogok.
A számlák nálam vannak és ajándékba vett nekem mindent. Megteheti, hogy elviszi amit vett?"
Kedves Vini!
Ajándék visszakövetelésre az ajándékozó létfenntartásának veszélyeztetettsége, a megajándékozott súlyos jogsértése, továbbá az ajándékozó téves feltevése esetén kerülhet sor.
Önöknél esetleg az utóbbi - téves feltevés - jöhet szóba, azaz például ha az ajándékozó azért vette Önnek a lakást, hogy sokáig együtt lesznek, később összeházasodnak, stb. - bár ezeket a bíróságon bizonyítania kell.
Tehát "csak úgy", önhatalmúlag nem veheti el az ajándékot, a megfelelő jogi eljárásban - perben - van erre lehetősége.
Üdvözlettel:
MK
Kérdésed van? Ingatlanjogban jártas ügyvédet keresel? Írj nekünk!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.