Webügyvéd

Online ügyvédi iroda

Ingatlanjog: ügyvéd válaszol

15-ij.jpg

 

Sok kérdés érkezik hozzánk ingatlanjog témában is. Most ezekből, valamint az ügyvéd válaszaiból teszünk közzé egy hasznos kis összefoglalót. 

 

"Tisztelt Webügyvéd, tisztelt fórumozók!

A segítségüket, segítségeteket szeretném kérni. Júliusban írtuk alá az adás-vételi szerződést egy ingatlanról, amelyben augusztus 11-i fizetési határidő volt feltüntetve. A vevő részéről a kifizetés nem történt meg, erre hajlandóságot sem mutat. Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben automatikusan semmissé lesz a vele kötött szerződés, illetve milyen lehetőségeim vannak? Érdemes egy ilyen ügyet perre vinni? A válaszokat előre is köszönöm!"

Kedves Apollo,

ilyenkor Önöket elállási jog illeti meg, ezt a vevőhöz címzett írásbeli, egyoldalú nyilatkozattal gyakorolhatják (azaz nem kell hozzá a vevő hozzájárulása).

Az adásvételit készítő ügyvéd segítségét azért mindenképpen vegyék igénybe ilyenkor!

Tisztelettel:

Dr. Makó Klaudia

ügyvéd

 

"Tisztelt Ügyvéd Úr/Ügyvédnő!

Lakást adtam el nemrég és felmerült az a probléma, hogy a vételárat nem a vevő utalta át részemre,hanem egyik szülője, aki nem szerepelt  a szerződésben. A megjegyzésbe beírta, hogy gyermeke nevében az adott lakás vételárát fizeti. Viszont bennem felmerült, hogy ha később esetleg megromlana köztük a viszony,nem követelheti-e vissza tőlem a vételárat arra tekintettel, hogy a szerződésen kívüli harmadik személyként utalta át azt nekem?

Köszönöm válaszukat."

Kedves Bcaj,

Öntől akkor sem követelheti vissza, ha megromolna a viszony, maximum a gyerekétől.

Tisztelettel:

Dr. Makó Klaudia

ügyvéd

 

"Tisztelt Webügyvéd!

Szeptemberben kinéztünk egy házat, amely megfelelt az igényeinknek. Hitel miatt csak dec. elején tudtunk beköltözni. A régi tulajdonos már nem lakott ott hónapok óta. Amikor beköltöztünk és berendeztük a házat akkor derült ki hogy a falak penészesednek, amelyik külső fal, és a konyhában és a fürdőszobában a fal mentén a pára miatt áll a víz. A másik probléma, hogy a csapadék folyik a vakolaton ezért az kezd elválni. Tudom aláírtuk, hogy a megtekintett állapotban átvesszük a házat, de ez a probléma az örömünket befolyásolja és lehet-e tenni valamit. Mert amikor megnéztük az ingatlant semmi nem látszódott, és utólag más is kiderült az építettéssel nem mondott a tulajdonos valós dolgott.

Válaszát köszönöm: Erika"

Kedves Erika!

Ha tudják bizonyítani azt, hogy a tulajdonos már az eladáskor tudott az ingatlannak erről a hibájáról (vagy legalábbis tudnia kellett róla jóhiszemű eljárás mellett), akkor szavatossági igénnyel tudnak élni az eladó felé. Ilyen igény lehet pl. a kijavítás (avagy hogy a javítás költségeit az eladó állja), árleszállítás, vagy legvégső esetben akár el is állhatnak a szerződéstől.

Érdemes lenne először megpróbálni valamiféle megegyezésre jutni az eladóval, ha pedig ez sikertelen, akkor először is közjegyzőtől szakértői kirendelést kérni, aki megvizsgálja a hibát, annak keletkezési idejét, a javítás becsült költségeit, stb. - ilyen szakvéleménnyel a birtokukban aztán nagyobb sikerrel lehetne majd peren kívüli, vagy peres eljárást indítani a volt tulajdonos ellen.

Üdvözlettel:

Dr. Makó Klaudia

 

"A volt párom vett egy nekem egy a lakást, ami az én nevemen van. A kapcsolatunk tönkre ment, a lakást árulom, ő pedig követeli vissza a vételárat.

Megteheti, hogy vissza követeli az összeget?

Már egy ideje nem lakik itt és összesen kb. 4-5 hónapot töltött itt,a kulcsot nem akarta vissza adni és most elakarja vinni az általa vett bútorokat. De én nem egyeztem bele és nem is fogok.

A számlák nálam vannak és  ajándékba vett nekem mindent. Megteheti, hogy elviszi amit vett?"

Kedves Vini!

Ajándék visszakövetelésre az ajándékozó létfenntartásának veszélyeztetettsége, a megajándékozott súlyos jogsértése, továbbá az ajándékozó téves feltevése esetén kerülhet sor.

Önöknél esetleg az utóbbi - téves feltevés - jöhet szóba, azaz például ha az ajándékozó azért vette Önnek a lakást, hogy sokáig együtt lesznek, később összeházasodnak, stb. - bár ezeket a bíróságon bizonyítania kell.

Tehát "csak úgy", önhatalmúlag nem veheti el az ajándékot, a megfelelő jogi eljárásban - perben - van erre lehetősége.

Üdvözlettel:

MK

 

Kérdésed van? Ingatlanjogban jártas ügyvédet keresel? Írj nekünk!

A bejegyzés trackback címe:

https://webugyved.blog.hu/api/trackback/id/tr5314466302

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Webügyvéd

Webügyvéd oldalam ingyenes jogi blogját olvassátok. Ügyvédi, jogi tanácsok mindenkinek!

Friss topikok

Címkék

adásvétel (2) adásvételi szerződés (1) adatvédelem (1) adó (1) adóbevallás (1) adócsalás (1) adóhatóság (1) adósság (1) adózás (1) airbnb (1) állami támogatások (1) anyakönyvvezető (1) autó (1) autóvezetés (1) bántalmazás (1) behajtás (1) behajtócégek (2) bejegyzett élettárs (1) bérbeadás (1) bérleti szerződés (1) bevallás (1) bíróság (3) bizonyítás (1) bontóper (1) Btk. (1) büntetés (1) büntetőeljárás (3) büntetőjog (12) büntető ügyvéd (1) bűnügy (1) bűnügyek (2) családjog (5) családjogi per (1) csalás (2) csok (1) diszkrimináció (1) domain (1) egyenlő bánásmód (1) élettárs (1) előzetes letartóztatás (1) energetikai tanúsítvány (1) építési hibák (1) építési jog (1) építkezés (2) erőszak (2) etika (1) fagyállós bor (1) felmondás (1) felmondási védelem (1) földhivatal (1) gyermekek joga (1) gyermekelhelyezés (1) gyermektartás (1) gyermektartásdíj (1) házasság (4) házassági szerződés (2) házassági vagyonjogi szerződés (1) házastárs (2) házastársak (1) házastársi öröklés (1) hírességek (3) homoszexuális kapcsolat (1) igazoltatás (1) immateriális javak (1) ingatlajog (1) ingatlan (4) ingatlanjog (8) ingatlanjogász (2) ingatlan adásvétel (1) ingatlan vásárlás (1) jog (42) jogos védelem (1) kártérítés (1) KATA (1) kényszerintézkedések (1) közigazgatás (1) KSH (1) láthatás (1) letartóztatás (1) létminimum (1) mediáció (1) minimálbér (1) miranda (1) mlm (1) munkajog (4) munkajogi kérdések (1) NAV (1) nav (1) nyaralás (1) online jogi tanácsadás (1) online ügyvéd (3) online ügyvédi iroda (5) online vállalkozás (1) öröklés (1) öröklési jog (1) per (1) perek (2) peres eljárás (1) Ptk. (1) rablás (1) rendőrség (2) rendőrségi eljárás (1) rokontartás (2) snowden (1) szabadság (1) szabálysértés (3) szakértő (1) szakkérdés (1) számla (1) számlázás (1) szavatosság (1) szellemi alkotások (2) személyiségi jogok (2) szexmunka (1) szexuális erőszak (2) szocpol (1) szülői felügyelet (1) szülőtartás (1) találmányok (1) tanú (1) társasház (1) tartásdíj (3) tartozások (2) telefon (1) terhesség (1) ügyvéd (50) ügyvédi feladat (1) ügyvédi munka (1) újságírás (1) újságíró jogviszonya (1) vagyonjog (1) vagyon elleni bűncselekmények (1) válás (1) vállalkozás (1) válóper (1) várandósság (1) védőügyvéd (2) vételár (1) webügyvéd (50) Címkefelhő
süti beállítások módosítása